امروز سه شنبه 25 تیر 1398
yarikamal.cloob24.com
0

قبل از هر چیز اولین نکته اینکه وقتی فن شروع کند به ایجاد صدای اضافیمعنیش این نیست که دچار اشکال شده است و بایستی تعویض شود. پائین آمدن دور فن وعدم توانائیش در خنک کردن بخش مربوط به آن یک مبحث است و کثیف بودن فن و گرد و خاکگرفتنش بحث دیگری.
پائین آمدن دور فن زمانی خطرناک است که شما بتوانید پره های فن را درحین چرخش با دست متوقف کنید ولی اگر در شرایطی غیر از این فن شما صدای اضافی درحین چرخش تولید می کند ممکن است علتش گرد و خاک گرفتن فن یا عواملی شبیه به آنباشد. کلا تمیز کردن داخل کیس کامپیوتر و فن های آن به صورت سالیانه امر ضروری استو حتی در برخی موارد مثلا اگر شما در محلی نسبتا آلوده و پر گرد و غبار ساکنهستید، سیگار میکشید و یا حیوان خانگی پشمالویی دارید توصیه می شود اینکار را 3 یا6 ماه یکبار انجام دهید. در کامپیوتر شما به صورت نرمال حداقل دو فن وجود دارد،یکی در داخل پاور یا منبع تغذیه آن و یکی هم روی پردازنده یا CPU نصب شده است. تمیز کردن فن منبع تغذیه اگر فرد حرفه ایی یا در اصطلاحخودمانی دست به آچاری نیستید خیلی توصیه نمی شود. چون نیاز است منبع تغذیه را ازداخل کیس پیاده کنید بعد خود منبع را باز کنید تا به فن برسید، پیاده کردن منبعتغذیه پیچیده نیست، اما اینکه منبع تغذیه را کالبد شکافی کنید و بخواهید فنش رابیرون بکشید و غیره در صورت نداشتن تسلط کافی ممکن است دردسر ساز شود، لذا با توجهبه نوع پارو و ساختارش سعی کنید فن آن را تا جایی که می توانید از بیرون و بااستفاده از ابزارهایی مثل اسپری های فشرده هوا و غیره گرد گیری کنید.
اما فنCPU تمیز کردنش جز واجبات است خصوصا اگر CPU گران قیمتی دارید چون پایین آمدن دور فن CPU و ایجاد سر و صدا توسط آن در اثر گرد و غبار گرفتن، موی حیوانات و.می تواند سبب بالا رفتن دمای CPU کاهش کارایی سیستم و حتی آسیب دیدن پردازنده ی شما شود.


لذا مواد لازم برای تمیز کردن فن:

1-
پیچ گوشتی ترجیحا چهار سو و در اندازه ی مناسب
2-
روغن چرخ، یا به قول اهالی فرنگستان Mechanical oil
3-
چند عدد دستمال ترجیحا نرم و با قابلیت جذب گرد و غبار
و دیگر هیچ.
باز کردن کیس که چندان پیچیدگی ندارد و بر حسب نوع کیس و کمی فسفر سوزندانراحت می توانید آن را باز کنید، پیدا کردن فن داخل کیس هم پیچیده تر از مورد قبلینیست، اگر فن پیچ شده است پیچ ها را باز کنید و بعد آن را از جایگاهش خارج کنید،اگر حواستان جمع باشد نیازی نیست سیم برق فن را از مادربرد جدا کنید ولی اگر فکرمی کنید این اتفاق ممکن است برایتان بیفتد یا لازم می دانید جدایش کنید و حدس میزنید بعدا ممکن است در پیدا کردن محل اتصالش دچار مشکل شوید توصیه میکنم با یکدوربین (موبایل)از محل اتصال این سیم به مادربرد عکس بگیرید تا بعدا دیگر مشکلینباشد.

فن را که بیرون کشیدید با یک دستمال (اگر به مقدار بسیار بسیار اندک رطوبتداشته باشد بهتر است)محیط بیرونی و لابه لای پره های آن را خوب تمیز نمائید.
بعد بر چسب روی قسمت میانی فن را به آرامی بلند کنید تا محور فن مشخص شود،برخی از فن ها ممکن است بر روی محورشان یک لایه لاستیکی مانند یا شبیه به آن قرارداشته باشد که می توان آن را نیز با نوک ناخن یا پیچ گوشتی بلند نمود و سپس یک یادو قطره روغن با قطره چکان درون محور چرخش فن بچکانید.
برچسب و سایر موارد دیگری را سرجایش برگردانید و فن را مجددا درون کیس سوارکنید، اطمینان حاصل کنید فن به درستی روی CPU سوار شده و سیم آن بهصورت کامل و در جای صحیح به مادربرد متصل است و بعد کیس را ببندید و سیستم رامجددا به برق بزنید و روشن کنید.
به احتمال زیاد اینبار بعد از روشن شدن کامپیوترتان از عدم وجود صدای فن متعجبخواهید شد!

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه